Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Prawie 50 salowych ze szpitali w Nakle i Szubinie straci pracę?

Zwolnienia grupowe w Nowym Szpitalu w Nakle i Szubinie. W obu szpitalach prace może stracić łącznie 49 osób. Niektórym brakuje pół roku do emerytury.

O planach zastąpienia salowych w szpitalu w Nakle oraz Szubinie poinformowała nas jedna z naszych czytelniczek oraz salowa pracująca w szpitalu. Łącznie może stracić pracę 49 osób. Jak mówi Jarosław Kościelny, przewodniczący komisji zakładowej związków zawodowych NSZZ Solidarność niektóre z tych osób są związane z danym szpitalem od lat. Podkreśla, że niektórym pracownikom brakuje pół roku lub rok do emerytury. Zauważa również, że firma, która miałaby przejąć obowiązki salowych proponuje niekorzystne umowy dotychczasowym pracownikom. Salowe obecnie zarabiają najniższa krajową. U nowego pracodawcy musiałyby zgodzić się na tak zwane "umowy śmieciowe". Związki zawodowe próbują zablokować grupowe zwolnienia. Prawdopodobnie salowe otrzymają wypowiedzenia z końcem kwietnia.

 

Renata Szczepocka, rzecznik grupy Nowy Szpital próbuje załagodzić sytuację mówiąc, że jeszcze nie podjęto żadnych decyzji, a zarząd grupy negocjuje ze związkami zawodowymi. Planowane są trzy spotkania, podczas których obie strony mają wypracować porozumienie. Nieoficjalnie jednak udało nam się dowiedzieć, że pracownicy już zostali poinformowani o wypowiedzeniach i już tylko czekają do końca miesiąca. Osoby, które mogą stracić pracę nie chcą się wypowiadać publicznie, chcą pozostać anonimowe. Rzecznik szpitali uspokaja, że nie mają się czego bać i mogą wyrazić swoje zdanie.

 

Udało nam się również dowiedzieć od pani Renaty Szczepockiej, że zwolnienie salowych i zlecenie tych obowiązków firmie zewnętrznej pozwoli docelowo zaoszczędzić firmie około 30 % dotychczasowych wydatków. Ponadto grupa Nowy Szpital zamierza zlecić wszystkie prace niemedyczne zewnętrznym wykonawcom.Szczepocka zapewniała na antenie Radia Żnin FM, że do wykonywania czynności polegających na tym samym co dotychczas wykonywały salowe zostanie zatrudniona odpowiednio przeszkolona firma. Nie mają być to ludzie, którzy sprzątają np. markety.

 


Moim zdaniem:
Zastanawiam się czy zastąpienie salowych ekipami sprzątającymi rzeczywiście przyniesie pożądany efekt oszczędności. Skoro szpital zaoszczędzi, firma zarobi, to ktoś musi stracić – zapewne przełoży się to na niskie wynagrodzenie pracownika ekipy sprzątającej. Ciekaw jestem również ile oddziałów będzie przypadało na jednego pracownika firmy sprzątającej. Czyżby były to trzy oddziały? Miejmy nadzieję, że nasze lokalne władze, które oddały szpitale w obce ręce znajdą teraz wyjście z tej sytuacji i nie zostawią "na lodzie" 49 już prawie byłych pracowników Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie. (Maciej Januchowski)

 

źródło: iszubin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

iSzubin.pl